Jak vybrat bezpečnou a pohodlnou autosedačku?

dětská autodedačkaVýběr autosedačky je jednou z věcí, kterou řeší většina rodičů a to nejspíš ještě před narozením miminka. Jezdit bez dětské autosedačky je obrovský hazard se životem dítěte, který snad žádný rodič nepodstoupí. Autosedačky sice nejsou úplně nejlevnější, ale v porovnání se záchranou života dítěte v případě havárie je to jistě zanedbatelné. Dětských autosedaček je na trhu velké množství značek a také typů. Podle čeho se tedy při jejím výběru řídit a na co si dát pozor?

Správná váhová kategorie

Jinou sedačku potřebuje čerstvý novorozenec a jinou třeba dvouleté dítě, to je jasné. Autosedačky jsou rozděleny podle váhy dítěte do několika kategorií a právě váha je tedy klíčovým kritériem při výběru. Standardní dělení definuje sedačky vhodné pro děti s váhou 0-13kg, 9-18 kg a 15-36 kg. Výběr doplňují rozšířené univerzální autosedačky, které kombinují více váhových kategorií, takže jsou například vhodné pro děti 0-18 kg nebo 9-36kg. Ty jsou úspornou variantou, jelikož se tím vyhnete nákupu dvou až tří různých sedaček. Obecně se dá ale říci, že čím menší váhový rozsah sedačka má, tím lepší může poskytnou dítěti ochranu i pohodlí, protože lépe vyhovuje jeho momentální velikosti.

Vnitřní rozměry

U nejmenší velikosti autosedačky se velikost vnitřku moc neliší. Součástí bývá zmenšovací vložka pro novorozence, kterou stačí vyndat, jakmile je dítěti prostor těsný. U výběru další autosedačky by však dítě mělo ideálně být a vyzkoušet si ji. Každé dítě je jinak stavěné, některé má široká záda a ramena, jiné je naopak drobné, a toto je třeba brát v potaz. Když dítě do sedačky posadíte, mělo by mít dostatek prostoru k menšímu pohybu, aby se cítilo pohodlně. Ovšem nesmí v sedačce přímo plavat, protože by pak nemuselo být dostatečně jištěno v případě nárazu. Nejdůležitější je ovšem poloha hlavy. Jakmile dítě vyroste natolik, že by vršek hlavy přesahoval hranu hlavové opěrky, je nejvyšší čas na nákup větší autosedačky. Ideální je, pokud tato hlavová opěrka má ochranu i proti bočnímu nárazu.

Způsob upevnění

Většina nových automobilů je vybavena úchyty pro upevnění autosedačky systémem ISOFix.To je celosvětově uznávaný nejbezpečnější způsob uchycení sedačky ve vozidle. Na spodní straně autosedačky se nachází speciální čelisti, které zapadnou do úchytů mezi opěrkou a plochou sedačky zadního sedadla automobilu. Tento systém maximálně zmírní účinek setrvačné síly při nárazu a zajistí tak bezpečnost dítěti. Ani starý způsob uchycení pomocí tříbodového bezpečnostního pásu však není špatný, jen se musí pečlivě dbát na správné provléknutí a připnutí pásu. Výhodou tohoto uchycení je snadné přemístění sedačky do jiného auta v případě potřeby. Autosedačky se systémem ISOFix bývají ve vyšší cenové kategorii, takže záleží i na tom, kolik jste ochotni zaplatit.

Pohodlnost a materiály

Dítě v autosedačce stráví poměrně dost času a někdy bude muset absolvovat i delší trasy, jeho pohodlí je tak velmi důležité pro něj a vlastně i pro vás. Nikdo přece nechce poslouchat třeba dvě hodiny trvající křik nespokojeného dítěte. Zkuste proto pohmatem měkkost polstrování a jeho tvarování. Čím bude sedák a zádová opěrka měkčí, tím lépe. Dobré jsou také zvýšené okraje sedačky, které slouží jako opěrky rukou. Podstatné jsou použité materiály, které by měly být maximálně prodyšné, aby se dítě při sezení zbytečně nepotilo. A určitě při nejedné situaci oceníte i možnost celý potah sejmout a vyprat.

Bezpečnostní testy a recenze

Před samotným nákupem autosedačky zkuste zapátrat na internetu a porovnejte si výsledky bezpečnostních testů, které sedačky podstupují. Jedněmi z nejspolehlivějších testů v Evropské unii jsou ty od německého autoklubu ADAC. Čtěte také recenze a zkušenosti ostatních, mohou vám hodně pomoci se správným rozhodnutím.

Brát autosedačku z druhé ruky?

Pokud chcete ušetřit, můžete určitě koupit autosedačku z druhé ruky. Nabídka na různých bazarech je široká. Dejte si ale pozor na to, od koho ji kupujete. Nejlépe uděláte, pokud se obrátíte na někoho známého, komu můžete opravdu věřit, že sedačka nebyla v havarovaném autě. Poškození po havárii na ní totiž nemusí být na první pohled patrné, ale může hrát významnou roli při případné další nehodě, kdy kvůli němu nebude spolehlivě chránit vaše dítě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..