Co je to Bitcoin?

Bitcoin je internetová elektronická měna, kterou vytvořila a spravuje Open Source komunita pomocí P2P (Peer To Peer) sítí. Tato měna je unikátní tím, že je plně decentralizovaná a nepodléhá ovlivňování, řízení ani kontrole žádné z vlád. Díky P2P sítím, neexistuje žádný centrální řídící bod. Mimo to je tato měna deflační (opak inflace), protože množství peněz je konečné a předem známé. Nelze tedy s touto měnou praktikovat to co dělají mnohé státy, že vydávají další peníze do oběhu, čímž klesá hodnota takto ovlivněné měny viz. Americký dolar. Měna je značně volatilní, protože se mění její hodnota, prozatím výrazně roste, proto se stává předmětem vážných diskuzí ekonomů.

Základy byly položeny Wei Dai(em) v roce 1998. Samotná měna vznikla až v roce 2009 a její autor je Satoshi Nakamoto, který se po vydání náhle po roce odmlčel. Nyní měnu spravuje Open Sourcová komunita pomocí oficiálního softwarového klienta.

Jak to funguje?

Pro běžného uživatele je vše velmi jednoduché, byť je pozadí značné složité. Stačí, když vyberete druh peněženky. Existují verze pro Windows, Mac, Linux a Android. Po instalaci získáte svou první unikátní adresu, která lze měnit. Nyní pokud chcete někomu zaplatit musíte si nabít peněženku. To se dělá přes směnárny/směnaře, kteří existují i u nás v ČR. Na webu LocalBitcoins si můžete najít lokální směnárnu. Počítejte však s tím, že se asi osobně setkáte, vše je totiž značně anonymní, byť samotné platby se všechny evidují. V současné době (4/2013) stojí měna okolo 3.200,-Kč za jeden BTC (Bitcoin). Přestože částka za 1 BTC je relativně vysoká, nebojte, dá se dělit až na mikro BTC. Ve směnárně lze vyměňovat také BTC za koruny, takže můžete s toto směnou třeba i spekulovat. Prozatím by se vám to hodně vyplatilo, odhadem +/- desetinásobně. Když už máte BTC ve své peněžence, můžete s nimi platit všem, kteří tuto měnu přijímají. Několik desítek zahraničních obchodů naleznete webu SendBitcoins.com, seznam českých e-shopů naleznete třeba v diskuzním fóru BitCash.cz.

Je dobré vědět

  • Žádnou z provedených transakcí není možné zvrátit, pokud peníze pošlete někam špatně, máte smůlu.
  • Pokud ztratíte peněženku, máte smůlu. Bez své vlastní zálohy jste nadobro přišli o peníze.
  • Pokud chcete být zcela anonymní, používejte při práci s peněženkou anonymizéry jako třeba Tor. Bohužel osobním setkáním za účelem směny je nejslabším místem, kde vaše identita může být odhalena
  • Jedná se stále (2013) o experimentální měnu, jejíž budoucnost leží ve hvězdách.
  • Používání BTC vás nezbavuje povinnosti platit daně.
  • Při platbách buďte opatrní jako při práci se svou bankou a nikomu jen tak nedůvěřujte.
  • Zálohy peněženek lze dělat i fyzické, peněženku si můžete vytisknout na papír, a tím předejít potencionálním problémům s nespolehlivou výpočetní technikou.
  • Platby jsou víceméně zdarma a jejich potvrzení trvá zhruba 10 minut. Poplatky se platí jen za drobné mikro platby, nebo když chcete zvýšit prioritu vaší platby, tak se platí dobrovolný poplatek komunitě.
  • Platby jsou ošetřeny velmi silnou kryptografií. Nikdo tedy bez kopie vaší peněženky žádnou platbu neudělá. Vše je nastaveno tak, aby případný podvodník potřebovat extrémní výpočetní výkon, který přesahuje možnosti nejvýkonnějších superpočítačů.

 

Pro aktivnější uživatele

Pokud se vám myšlenka Bitcointů líbí, a chcete víc, než jen vlastnit peněženku, můžete se zapojit do komunity jako směnaři, nebo jako pomocná výpočetní síla (miner), stačí když nebudete vypínat počítač a Bitcoin klienta, lepší je však se zapojit do nějaké skupiny (pool) , kde můžete mít relativně pravidelné odměny za váš výpočetní výkon. Pokud pojedete sólo, můžete se stát, že několik měsíců nedostanete nic a najdou se vám v peněžence objeví 50 BTC, nebo také nic. V tip je vtom, že sólo mineři musí najít a vypočítat celý jeden kryptografický blok, zatímco skupiny minerů se sdružují, a tak každému stačí najít jen kousek celého bloku. Pokud chcete být mineři, je lepší mít výkonnou grafickou kartu, protože výpočty se dělají na ní. Čím rychlejší grafická karta, tím více si teoreticky můžete vydělat. Pro minery existuje i speciální HW na takovéto výpočty,  je však poměrně drahý. Pokud vás tato problematika více zajímá, můžete své první kroky vést na Bitcoinx.com, kde najdete kalkulátor výtěžnosti (profitability calculator). Detaily na Bitcoin wiki a na českých stránkách o těžení v poolu.

Pokud někdo chcete tento článek doplnit o své zkušenosti, budeme velmi rádi pokud tak učiníte v diskuzi pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..